Δευτέρα, 3 Μαρτίου 2014

Oscars 2014: Η Λίστα με τους Νικητές


Χωρίς καμία έκπληξη διεξήχθει η 86η απονομή των Βραβείων Oscar πριν από λίγες ώρες στο Los Angeles. Το Gravity σάρωσε με 7 βραβεία , ακολούθησαν το Dallas Buyers Club12 Years a Slave με 3 ενώ το Frozen και το The Great Gatsby (ίσως και η έκπληξη της βραδιάς) με 2. Ας πάμε όμως να δούμε την πλήρης λίστα:


BEST PICTURE

12 Years a Slave
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
The Wolf of Wall Street



BEST DIRECTOR

Alfonso Cuarón, Gravity
Steve McQueen, 12 Years a Slave
Alexander Payne, Nebraska
David O. Russell, American Hustle
Martin Scorsese, The Wolf of Wall Street


ACTRESS IN A LEADING ROLE

Amy Adams, American Hustle
Cate Blanchett, Blue Jasmine
Sandra Bullock, Gravity
Judi Dench, Philomena
Meryl Streep, August: Osage County


ACTOR IN A LEADING ROLE

Christian Bale, American Hustle
Bruce Dern, Nebraska
Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club


ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Sally Hawkins, Blue Jasmine
Jennifer Lawrence, American Hustle
Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Julia Roberts, August: Osage County
June Squibb, Nebraska


ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Barkhad Abdi, Captain Phillips
Bradley Cooper, American Hustle
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Jonah Hill, The Wolf of Wall Street
Jared Leto, Dallas Buyers Club


ORIGINAL SCREENPLAY

Woody Allen, Blue Jasmine
Craig Borten & Melisa Wallack, Dallas Buyers Club
Spike Jonze, Her
Bob Nelson, Nebraska
Eric Warren Singer and David O. Russell, American Hustle


ADAPTED SCREENPLAY

Before Midnight, written by Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
Captain Phillips, screenplay by Billy Ray
Philomena, screenplay by Steve Coogan and Jeff Pope
12 Years a Slave, screenplay by John Ridley
The Wolf of Wall Street, screenplay by Terence Winter


FILM EDITING

Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten, American Hustle
Alfonso Cuarón and Mark Sanger, Gravity
John Mac McMurphy and Martin Pensa, Dallas Buyers Club
Christopher Rouse, Captain Phillips
Joe Walker, 12 Years a Slave


FOREIGN LANGUAGE FILM

The Broken Circle Breakdown, Belgium
The Great Beauty, Italy
The Hunt, Denmark
The Missing Picture, Cambodia
Omar, Palestine


ANIMATED FEATURE FILM

The Croods
Despicable Me 2
Ernest & Celestine
Frozen
The Wind Rises



ANIMATED SHORT FILM

Feral
Get a Horse!
Mr. Hublot
Possessions
Room on the Broom



LIVE ACTION SHORT FILM

Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)
Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)
Helium
Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)
The Voorman Problem



DOCUMENTARY FEATURE

The Act of Killing
Cutie and the Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet from Stardom



DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall



CINEMATOGRAPHY

Roger A. Deakins, Prisoners
Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis
Philippe Le Sourd, The Grandmaster
Emmanuel Lubezki, Gravity
Phedon Papamichael, Nebraska


ORIGINAL SCORE

William Butler and Owen Pallett, Her
Alexandre Desplat, Philomena
Thomas Newman, Saving Mr. Banks
Steven Price, Gravity
John Williams, The Book Thief


ORIGINAL SONG

“Happy” from Despicable Me 2
“Let It Go” from Frozen
“The Moon Song” from Her
“Ordinary Love” from Mandela: Long Walk to Freedom


COSTUME DESIGN

Catherine Martin, The Great Gatsby
Patricia Norris, 12 Years a Slave
Michael O’Connor, The Invisible Woman
William Chang Suk Ping, The Grandmaster
Michael Wilkinson, American Hustle


PRODUCTION DESIGN

K.K. Barrett and Gene Serdena, Her
Judy Becker and Heather Loeffler, American Hustle
Catherine Martin and Beverley Dunn, The Great Gatsby
Andy Nicholson, Rosie Goodwin and Joanne Woollard, Gravity
Adam Stockhausen and Alice Baker, 12 Years a Slave


MAKEUP AND HAIRSTYLING

Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny, The Lone Ranger
Adruitha Lee and Robin Mathews, Dallas Buyers Club
Stephen Prouty, Jackass Presents: Bad Grandpa


VISUAL EFFECTS

Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier, The Lone Ranger
Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton, Star Trek Into Darkness
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds, The Hobbit: The Desolation of Smaug
Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick, Iron Man 3
Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould, Gravity


SOUND EDITING

Steve Boeddeker and Richard Hymns, All Is Lost
Brent Burge and Chris Ward, The Hobbit: The Desolation of Smaug
Glenn Freemantle, Gravity
Wylie Stateman, Lone Survivor
Oliver Tarney, Captain Phillips


SOUND MIXING

Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson,The Hobbit: The Desolation of Smaug
Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro, Captain Phillips
Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow, Lone Survivor
Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro,Gravity
Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland, Inside Llewyn Davis

Πως βρήκατε τα βραβεία; Καμία έκπληξη; Μην διστάσετε να σχολιάσετε 


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου